V Mozirskem gaju smo v soboto, 21. septembra, tehtali in merili buče ter dosegli nov državni rekord, v parku je namreč potekalo že 14. Državno tekmovanje za najtežjo bučo. Na tekmovanju smo poleg najtežje, iskali tudi najdaljšo in najlepšo bučo ter najtežjo lubenico. S koncem tekmovanja pa se je v parku tudi uradno začela jesen.

Nismo podrli rekorda za najtežjo, smo ga pa za najdaljšo

Za najtežjo bučo je tekmovalo 9 velikank. Tokrat državnega rekorda, ki ga je lani dosegel Janko Lovše in je meril 842 kg, nismo podrli. Razvrstitev prvih treh buč velikank je bila:

  1. mesto – Uroš Fifolt – 615 kg
  2. mesto – Sebastijan Kojzek – 528 kg
  3. mesto – Primož Kotnik – 524 kg

Najlepša buča je postala buča Primoža Kotnika iz Zreč. Najlepšo so sicer izbirali obiskovalci tekmovanja, ki so velikanko, ki jim je bila najlepša, okrasili z majhnimi nalepkami, katere jim je razdelil vodja parka, Darko Bele. Katera je imela največ nalepk, pa sta preštela mozirski župan, Ivan Suhoveršnik, in njegova vnukinja.

Medtem, ko tokrat nismo podrli državnega rekorda za najtežjo bučo, pa smo dobili nov rekord za najdaljšo. Buča, ki jo je pridelal Erik Rink Perme iz Litije, je bila dolga kar 305 cm in s tem podrla lanski rekord – 242 cm.

Prav tako smo podrli državni rekord v najtežji lubenici. Nov rekord tako znaša 82 kg. Državno rekorderko je pridelal stari znanec tekmovanja za najtežjo bučo in aktualni rekorder v teži buče,  Janko Lovše iz Trebnjega.

Buče na ogled še do konca sezone

Buče velikanke bodo v Mozirskem gaju na ogled še do 6. oktobra, do takrat, ko bo potekala tudi tradicionalna razstava buč in jesenskega cvetja.

Prav s 6. oktobrom bo Mozirski gaj tudi zaprl svoja vrata do decembra, ko ga bomo ponovno odprli za 9. Božično bajko Slovenije. V prazničnem času bo zasijalo kar 1,9 milijona prazničnih lučk. Do takrat pa se bo pri nas še marsikaj dogajalo.

Vabljeni torej v Mozirski gaj, začutimo čarobnost barvite jeseni skupaj.